×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Usuwanie kamienia z moczowodu metodą URS (Ureterorenoskopia)

Pytanie nadesłane do redakcji

Miałem zabieg usuwania kamienia z moczowodu metodą URS i założono mi cewnik DJ tydzień temu; do tej pory mocz oddawany po nocy jest krwisty. Czy taki stan będzie trwać długo? Usunięcie cewnika będzie pod koniec czerwca, niepokoi mnie ta krew w moczu (tydzień po zabiegu). Proszę o odpowiedź, dziękuję.

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk
specjalista chorób wewnętrznych
nefrolog
Oddział Nefrologii i Stacja Dializ
Szpital Wojewódzki, Bielsko-Biała

Ureterorenoskopia (URS) jest jedną z metod leczenia kamicy moczowodowej. Zwykle wskazaniem do jej wykonania jest drobny złóg, który przemieścił się do moczowodu, uległ tam zaklinowaniu i często blokuje odpływ moczu z nerki. Zwykle objawia się to jako kolka nerkowa.

Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem ureterorenoskopu, który pozwala oglądać wnętrze dróg moczowych przez wziernik lub na ekranie monitora. Ureterorenoskop ma kształt cienkiej rurki, którą wprowadza się przez cewkę moczową do pęcherza, a następnie do moczowodu. Po uwidocznieniu kamienia znajdującego się w moczowodzie może on zostać wyjęty w całości lub najpierw skruszony na drobniejsze fragmenty z użyciem promieni lasera. Po zabiegu lekarz pozostawia w pęcherzu na kilka dni sondę moczowodową, w celu zapewnienienia swobodnego odpływu moczu z nerki w okresie koniecznym do wygojenia się śluzówki moczowodu oraz ewakuacji pozostałości fragmentów skruszonego złogu. Tak zwany cewnik DJ wprowadza się w niektórych przypadkach, gdy okres ten może być dłuższy niż kilka dni lub doszło do powikłań w trakcie zabiegu (np. uszkodzenie/przedziurawienie moczowodu). Cewnik ten zakłada się do moczowodu w taki sposób, aby koniec górny umieszczony był w miedniczce nerkowej, a koniec dolny w pęcherzu moczowym. Może pozostawać w drogach moczowych przez kilka tygodni, potem jest usuwany lub wymieniany.

Pojawianie się krwiomoczu przez kilka dni po zabiegu URS z ewakuacją lub kruszeniem złogu moczowodowego należy do obrazu okresu pozabiegowego. Krwiomocz może się utrzymywać, jeżeli nie uzyskano całkowitego usunięcia złogów z moczowodu. Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, jeżeli krwiomocz będzie się utrzymywał lub nasilał lub pojawią inne niepokojące objawy, jak gorączka lub ból.

Piśmiennictwo:

Oksfordzki podręcznik urologii. Red. Krzysztof Bar. Wydanie I. Lublin 2011

Zobacz także

Kamica nerkowa »
06.06.2012
Inne pytania
  • Cewnik typu JJ
  • Obecność glukozy i ciał ketonowych w moczu
  • Duża liczba leukocytów w moczu
  • Zmiana zapachu moczu
  • Zmniejszone stężenie kreatyniny – czy to coś poważnego?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta