×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Cystostomia - wskazania i przeciwwskazania do uprawiania sportów

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 47 lat i tzw. pęcherz neurogenny. Leczenie zakończy się prawdopodobnie założeniem cystofixu. Jestem dość sprawny fizycznie i mam pasję, z której nie chciałbym zrezygnować - jazdę konną. Jakie są rokowania co do możliwości uprawiania tego sportu po zabiegu cystostomii?

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk
specjalista chorób wewnętrznych
nefrolog
Oddział Nefrologii i Stacja Dializ
Szpital Wojewódzki, Bielsko-Biała

W przypadku problemów z opróżnianiem pęcherza neurogennego najczęściej stosowane leczenie polega na okresowym cewnikowaniu pęcherza (kilka razy na dobę), utrzymywaniu cewnika w pęcherzu na stałe i okresowej jego wymianie lub na wykonaniu cystostomii nadłonowej, czyli "kanału" pomiędzy skórą a wnętrzem pęcherza. Przez wytworzony otwór cystostomijny wprowadza się do pęcherza cewnik cystostomijny. Podobnie jak cewnik zakładany przez cewkę moczową jest on zabezpieczony balonikiem oraz wymaga okresowej wymiany. Cewnik ten może być na stałe podłączony do worka na mocz i wtedy nie dochodzi do wypełnienia pęcherza, gdyż mocz stale spływa do worka. Cewnik może być również zaciskany do czasu wystąpienia parcia na mocz (jeżeli u pacjenta jest zachowane czucie parcia) i wtedy należy go otworzyć w celu opróżnienia pęcherza.

W odczuciu większości aktywnych pacjentów cystostomia jest rozwiązaniem lepszym niż cewnikowanie, bardziej komfortowym, w nieznacznym stopniu upośledzającym sprawność. Część osób może początkowo odczuwać dyskomfort lub ból w podbrzuszu podczas ruchów, związany z drażnieniem ściany pęcherza przez cewnik. Najczęściej problem mija z czasem lub po zmianie cewnika na bardziej miękki. Pytania dotyczące konkretnych zachowań i aktywności zawsze należy kierować do lekarza opiekującego się pacjentem, gdyż w indywidualnych przypadkach mogą istnieć szczególne zalecenia lub ograniczenia.

Piśmiennictwo:

Bar K. (red.): Oksfordzki podręcznik urologii. Wydanie I., Lublin 2011
19.12.2012
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta