Kiedy dializoterapia jest konieczna?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój ojciec ma 81 lat. W wieku 77 lat został „zakwalifikowany” do dializy nerek - 3 razy w tygodniu. Przez 2 lata poddawał się tym dializom, jednak ciągle narzekał, jak bardzo go to męczy i czuje, że te dializy go zabijają, zamiast ratować, leczyć. Bez przekonania zawieźliśmy go (bez wiedzy lekarza ze stacji dializ) do konsultacji z lekarzem w Krakowie. Ojciec dostał skierowanie do szpitala, gdzie po tygodniowych badaniach zalecono dializę 1 raz w tygodniu. Nie wiem, dlaczego lekarz ze stacji dializ tak się zbulwersował tym zaleceniem lekarzy z Krakowa.
Im więcej czytam na temat dializ, tym bardziej skłonna jestem przyznać mojemu staremu ojcu rację, że stacje dializ to zwykły interes. Musi być 3 razy w tygodniu. Dlaczego się tylko dializuje, zamiast leczyć? Jakie to leczenie? Ojciec po 2 latach powiedział, że więcej nie pojedzie na żadną dializę i do dzisiaj nie był, żyje bez dializ i pomocy nefrologa już pół roku! Lekarz nefrolog ostrzegał mnie, że jeśli ojciec zrezygnuje z dializ to w ciągu tygodnia, dwóch udusi się w drodze do szpitala, że rezygnując z dializ wydaje na siebie wyrok śmierci. Ojciec oddaje mocz, potas ma na dobrym poziomie, a mocznik 120. Na pewno jest zatruty tym mocznikiem. Lekarz pierwszego kontaktu odsyła do nefrologa i stacji dializ, a nefrolog tylko dializy i to 3 razy w tygodniu albo nie ma o czym rozmawiać. Może ktoś mi coś doradzi. Sama nie wiem co robić. Uważam mimo wszystko, że ojciec ma końskie zdrowie, skoro dializy go nie zabiły i żyje bez nich tyle czasu. Jak mogę mu pomóc?

Odpowiedziała

dr hab. med. Teresa Nieszporek
Katedra i Klinika Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Leczenie przewlekłej choroby nerek zależy od przyczyny, która spowodowała upośledzenie czynności nerek oraz stopnia upośledzenia czynności tego narządu. U chorych w wieku podeszłym częstość występowania przewlekłej choroby nerek jest duża - wynosi ok. 30% , ale u wielu chorych nie udaje się ustalić jednoznacznie choroby, która doprowadziła do niewydolności nerek i nie można zatem zastosować leczenia przyczynowego.

W związku z tym najczęściej leczenie jest objawowe polegające na stosowaniu odpowiedniej diety (ograniczenie soli, odpowiednia zawartość białka), dobrej kontroli ciśnienia, unikaniu leków nefrotoksycznych i ograniczeniu badań radiologicznych z zastosowaniem środków cieniujących. Takie leczenie ma na celu zmniejszenie postępu choroby, aby maksymalnie opóźnić leczenie nerkozastępcze.

W zaawansowanej chorobie, w stadium 5 przewlekłej choroby nerek, gdy wartość przesączania kłębuszkowego jest niższa od 15 ml/min u większości chorych zaleca się rozpoczęcie leczenia nerkozastępczego, czyli regularnych hemodializ lub dializy otrzewnowej. W tym stadium przewlekłej choroby nerek można również kwalifikować chorych do przeszczepienia nerki. Leczenie nerkozastępcze można również rozpocząć wcześniej, zwłaszcza u chorych na cukrzycę oraz gdy u chorego występuje trudne do opanowania nadciśnienie tętnicze lub niereagujące na leczenie moczopędne objawy przewodnienia, zwłaszcza zagrażający obrzęk płuc.

W okresie ostatnich kilku lat wskazania do rozpoczęcia dializoterapii uległy pewnym zmianom, zwłaszcza u chorych w starszym wieku. U chorych w dobrym stanie klinicznym, bez istotnych zaburzeń elektrolitowych, oddających duże objętości moczu, z dobrze wyrównanym ciśnieniem dializoterapię można rozpocząć później, gdy przesączanie kłębuszkowe osiągnie wartość 10 ml/min lub nawet niższą. Bezwzględnie zaleca się leczenie nerkozastępcze, gdy przesączanie kłębuszkowe jest niższe od 6-7 ml/min. Oczywiście, gdy chory zgadza się na taką formę leczenia.

Trwają obecnie badania kliniczne, które mają na celu ustalenie optymalnego leczenia przewlekłej choroby nerek, u chorych w wieku podeszłym, w tym zwłaszcza momentu rozpoczęcia leczenia nerkozastępczego.

W opisanym przypadku należy podejrzewać, że lekarze stacji dializ bardzo ściśle zastosowali się do obowiązujących wówczas zaleceń i rozpoczęli u chorego dializoterapię, gdy wartość przesączania kłębuszkowego obniżyła się do 15 ml/min. Na podstawie opisanego dalszego przebiegu choroby należy przypuszczać, że u chorego zachowana jest jeszcze resztkowa czynność wydalnicza nerek pozwalająca na życie bez dializ. Chory powinien być pod opieką nefrologa, który powinien nadzorować leczenie zachowawcze, jeżeli pacjent nie wymaga bezwzględnie dializoterapii lub też jeżeli nie wyraża zgody na takie leczenie.

Dializoterapia jest dość kosztowną metodą leczenia refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Większość Oddziałów Funduszu refunduje tę formę leczenia, gdy zabiegi u chorych przewlekle dializowanych wykonywane są trzy razy w tygodniu. Jeżeli zabiegi hemodializy są u chorego wykonywane tylko 1 raz w tygodniu może być problem z ich refundacją przez NFZ.

Piśmiennictwo:

Germain M.J.: Should dialysis be offered to all elderly patients? Blood Purif. 2015; 39: 55-57
Tylicki R., Rutkowski B.: Ogólne zasady postępowania w przewlekłej chorobie nerek. [W:] Wielka Interna. Antczak A., Myśliwiec M., Pruszczyk P. (red.): Nefrologia. Myśliwiec M. (red.). Medical Tribune Polska, 2010: 351-355
Data utworzenia: 17.06.2015
Kiedy dializoterapia jest konieczna?Oceń:
(4.25/5 z 4 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Andrzej
   2018-01-26 12:39
   W dniu 22 stycznia żona dostała informację o znalezieniu dla niej dawcy nerki. Przeszczep ma się odbyć w klinice w Krakowie. Mieszkamy w okolicy Gdańska. Transport żony do Krakowa odbył się bardzo sprawnie drogą lotniczą. W nocy 22/23 stycznia doszło do przeszczepu. Żona czuję się w miarę dobrze. Z informacji uzyskanych od niej wynika, że około wtorku (tydzień po operacji) może zostać wypisana. Jednak za kolejny tydzień musi się stawić na badania kontrolne w Krakowie. Ale jest jeszcze inna opcja: może nie jechać do domu tylko poczekać ten tydzień w klinice do tych pierwszych badań kontrolnych i wtedy przyjedzie na następne badania do Krakowa za miesiąc. Tutaj jest moje pytanie: dlaczego znowu do Krakowa? Czy nie można przekazać żony wraz z dokumentacją do Gdańska? W Gdańsku jest Klinika Transplantologii przy UCK. Jesteśmy emerytami. Żona świeżo po przeszczepie ja po dwóch zawałach.Nie jesteśmy rodziną mobilną. Korzystamy z komunikacji publicznej. Żony nie puszczę bez opieki do Krakowa pociągiem. Będę musiał jej towarzyszyć. To jest odległość około 1200 km w obie strony. O tej porze roku załatwienie hotelu w Krakowie (dla siebie) graniczy z cudem. Proszę o szybką informację czy takie są przepisy czy ja czegoś nie rozumiem. Dlaczego kontrole mają się odbywać w Krakowie a nie w Gdańsku? Dojazd do Gdańska z naszej miejscowości to tylko 40 km w obie strony.odpowiedz
  • Zuch
   2017-03-09 00:41
   najbardziej refleksyjny jest ostatni akapit. 3xdializa=NFZ=bezpłatnie dla chorego. 2lub1xdializa=brak płatności z NFZ=konieczność prywatnego opłacania przez pacjenta=niższy obrót na stacji dializ więc i niższe zyski. Wygląda na to, że autorka pytania nie stwierdza istnienia "dializowego interesu" bez przyczyny.odpowiedz
   • A.
    2017-03-09 11:09
    To prawda, stacje dalizy w większości są prywatne,to znakomity interes!odpowiedz
    • zawiedziona
     2018-03-03 14:17
     dlaczego NFZ refunduje dopiero od 3 dializ w tygodniu, nie bacząc na cierpienie chorego. Czy NFZ ma zastepować lekarzy specjalistów w leczeniu niewydolności nerek? To cale polskie lecznictwo przy NFZ- złodziejskiej instytucji (klany rodzinne, wysokie płace i pewne stołki, pacjent jest mało ważny). Dlaczego instytucje mające służyć narodowi służą jednostkom, powiązanym z władzą?Przykład idzie od góry a wtym wypadku od PIS-u. Klany ziobrowskie- kolesiostwo i rodzina się nie kończą, klany szydłowskie takie same. itd. Gdzie ta "dobra Zmiana jak siebie nazywają? Narodzie obudźmy się. Patrzmy wszystkim na ręce.odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aktualności

 • Polscy pacjenci z chorobą Fabry’ego od wielu lat bez leczenia
  Pacjenci z chorobą Fabry’ego, zaliczaną do schorzeń ultrarzadkich, od wielu lat nie mają dostępu do terapii, która pozwala im zachować sprawność, zapobiega poważnym powikłaniom i przedłuża życie – mówili eksperci i pacjenci na spotkaniu prasowym w stolicy.
 • Sytuacja pacjentów z chorobą Fabry’ego
  Z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego 13 czerwca w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej odbyła się debata poświęcona sytuacji osób z chorobą Fabry’ego.
 • Drugie w Polsce jednoczesne przeszczepienie serca i nerki
  Drugie w Polsce jednoczesne przeszczepienie serca i nerki odbyło się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbył się 30 marca. Narządy zostały pobrane od jednego dawcy i wszczepione pacjentowi w odstępie kilku godzin.

Lekarze odpowiadają na pytania