Metody leczenia kamicy nerkowej i jej powikłań

Pytanie nadesłane do redakcji

Dzień dobry, mam do Państwa pytanie, otóż leczę się na kamicę nerkową, mam 4 złogi na lewej nerce. Ból jest nie do wytrzymania, leki rozkurczowe nie pomagają, jakie będzie dalsze leczenie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk
specjalista chorób wewnętrznych
nefrolog
Oddział Nefrologii i Stacja Dializ
Szpital Wojewódzki, Bielsko-Biała

Z pytania wynika, że kamica nerkowa została już rozpoznana, jest jednostronna, badania obrazowe wykazały obecność kilku złogów w nerce lewej oraz występują objawy kliniczne kamicy pod postacią bólu.

Typowym objawem kamicy nerkowej jest silny ból, tzw. kolka nerkowa. Powodem jest przemieszczenie się kamienia z nerki do moczowodu, co powoduje jego częściowe lub całkowite zatkanie. Ból jest ostry, niekiedy kurczowy (na przemian nasila się i łagodnieje), umiejscowiony w okolicy nerki, jeżeli kamień jest wysoko lub w dole brzucha, jeżeli jest blisko pęcherza. Promieniuje do pachwiny po tej samej stronie. Mogą wystąpić nudności i wymioty. Mocz może mieć kolor czerwony (obecność krwi). Mały kamień może dość szybko przesunąć się do pęcherza moczowego i ból trwa krótko (wystarczy raz lub dwa razy przyjąć leki przeciwbólowe i rozkurczowe). Większe złogi dłużej się przesuwają przez moczowód lub go zatykają. Wtedy kolka nerkowa może trwać wiele dni. Objawy alarmowe, wymagające zgłoszenia się do lekarza, to gorączka, krwiomocz, zmniejszenie ilości oddawanego moczu, nudności i wymioty.

W większości przypadków napad kolki nerkowej wywołany jest przemieszczaniem się małego kamienia (<5 mm) przez moczowód i poza bólem nie występują inne dolegliwości. W takich przypadkach zwykle wystarczające jest przyjmowanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych (zleconych przez lekarza lub dostępnych bez recepty) oraz picie dużej ilości (3–4 litrów) płynów w celu szybszego „wypłukania” kamienia.

Zabiegowe metody leczenia kamicy moczowej i jej powikłań to:

 • ESWL, czyli rozbijanie kamienia wewnątrz organizmu pacjenta z użyciem tzw. fali wstrząsowej. Kamień ulega rozbiciu na cząstki wielkości ziaren piasku, które łatwo są wydalane z moczem. Zabieg zwykle nie wymaga przyjęcia do szpitala, jest bezpieczny i w ciągu paru dni po zabiegu można wrócić do swojej zwykłej aktywności. W przypadku większych kamieni konieczne bywa przeprowadzenie kilku sesji rozbijania. Ciąża jest przeciwwskazaniem do ESWL.
 • Nefrolitotrypsja przezskórna, tzw. PCNL, wykonywana, kiedy kamień w nerce jest duży lub w takim miejscu, że nie może być rozbity za pomocą ESWL. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu i polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia tkanek w okolicy nerki, przez które wprowadza się instrument, tzw. nefroskop. Urolog odpowiednimi narzędziami rozdrabnia kamień na mniejsze fragmenty, które usuwa. Na ogół pacjent pozostaje w szpitalu przez parę dni.
 • Ureterorenoskopia, tzw. URS, służy do usuwania kamieni z moczowodu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu bez konieczności jakiegokolwiek nacinania tkanek. Urolog wprowadza wziernik przez cewkę moczową do pęcherza moczowego, a następnie do moczowodu i odpowiednimi narzędziami usuwa go w całości lub rozdrabnia na mniejsze fragmenty. Po zabiegu zwykle w moczowodzie pozostawia się na parę dni cewnik.

W sytuacji opisanej w pytaniu niezbędna jest ocena przez urologa, który zdecyduje o dalszym sposobie postępowania.

Piśmiennictwo:

Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Wydanie III. Kraków 2011

Data utworzenia: 19.09.2012
Metody leczenia kamicy nerkowej i jej powikłańOceń:
(3.00/5 z 2 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aktualności

 • Polscy pacjenci z chorobą Fabry’ego od wielu lat bez leczenia
  Pacjenci z chorobą Fabry’ego, zaliczaną do schorzeń ultrarzadkich, od wielu lat nie mają dostępu do terapii, która pozwala im zachować sprawność, zapobiega poważnym powikłaniom i przedłuża życie – mówili eksperci i pacjenci na spotkaniu prasowym w stolicy.
 • Sytuacja pacjentów z chorobą Fabry’ego
  Z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego 13 czerwca w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej odbyła się debata poświęcona sytuacji osób z chorobą Fabry’ego.
 • Drugie w Polsce jednoczesne przeszczepienie serca i nerki
  Drugie w Polsce jednoczesne przeszczepienie serca i nerki odbyło się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbył się 30 marca. Narządy zostały pobrane od jednego dawcy i wszczepione pacjentowi w odstępie kilku godzin.

Lekarze odpowiadają na pytania