Postępowanie lecznicze u pacjenta z objawami kamicy nerkowej

Postępowanie lecznicze u pacjenta z objawami kamicy nerkowejOceń:

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy lekarz rodzinny może wydać skierowanie osobie chorej na kamicę moczowodu do zabiegu szpitalnego, gdy kolka nerkowa trwa już tydzień?

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk
specjalista chorób wewnętrznych
nefrolog
Oddział Nefrologii i Stacja Dializ
Szpital Wojewódzki, Bielsko-Biała

Typowym objawem kamicy nerkowej jest silny ból, czyli kolka nerkowa, spowodowany przemieszczaniem się kamienia z nerki do moczowodu, co powoduje jego podrażnienie i częściowe lub całkowite zatkanie. Ból jest ostry, niekiedy kurczowy (na przemian nasila się i łagodnieje), umiejscowiony w okolicy nerki, jeżeli kamień jest wysoko lub w dole brzucha, jeżeli jest blisko pęcherza. Promieniuje do pachwiny po tej samej stronie. Jeżeli kamień nie jest duży (<5 mm), to może dość szybko przesunąć się do pęcherza moczowego i ból trwa krótko (wystarczy raz lub dwa razy przyjąć leki przeciwbólowe i rozkurczowe). Większe złogi dłużej przesuwają się przez moczowód lub go zatykają. Wtedy kolka nerkowa może trwać wiele dni i ostatecznie zwykle konieczna jest interwencja urologa.

Do lekarza należy zgłosić się niezwłocznie, jeżeli wystąpi gorączka, krwiomocz, zmniejszenie ilości oddawanego moczu lub inne niepokojące dolegliwości.

Łagodną kolkę nerkową można leczyć pod nadzorem lekarza rodzinnego, zwłaszcza jeżeli jest to kolejny napad kamicy u tego pacjenta.

Konsultacja urologiczna jest konieczna, gdy kolka nie ustępuje pomimo stosowanego leczenia, natomiast interwencja urologiczna jest niezbędna, jeżeli:

  • kamień jest zbyt duży, aby mógł być wydalony samoistnie,
  • kamień zablokował odpływ moczu,
  • jednocześnie występuje zakażenie układu moczowego (gorączka),
  • utrzymuje się krwawienie.

Lekarz rodzinny kieruje do szpitala z rozpoznaniem kolki nerkowej w celu leczenia, natomiast o sposobie dalszego postępowania decyduje lekarz oceniający pacjenta w szpitalu, zwykle po konsultacji z urologiem, jeżeli jest dostępny. O wykonaniu zabiegu i jego rodzaju decyduje urolog.

Piśmiennictwo:

Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Wydanie IV. Kraków 2012.

Data utworzenia: 28.11.2012
Postępowanie lecznicze u pacjenta z objawami kamicy nerkowejOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aktualności

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies