Nieznaczne zatarcie struktury korowo-rdzeniowej nerek

Pytanie nadesłane do redakcji

Zrobiłam USG jamy brzusznej i lekarz podkreślił: struktura korowo-rdzeniowa nerek nieco zatarta. W dolnym biegunie nerki lewej torbiel prosta – 65 mm x 54 mm. Wizytę u urologa mam zamówioną na kwiecień, no cóż kolejki, ale bardzo niepokoję się, czy jest to bardzo niebezpieczne? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk
specjalista chorób wewnętrznych
nefrolog
Oddział Nefrologii i Stacja Dializ
Szpital Wojewódzki, Bielsko-Biała

Torbiel prosta nerek to przypominająca pęcherz przestrzeń w obrębie miąższu nerki wypełniona płynem. Może być różnej wielkości. Najmniejsze torbiele możliwe do wykrycia badaniem USG mają kilka milimetrów średnicy. Bardzo duża torbiel może mieć średnicę nawet kilkunastu centymetrów. Duże torbiele przynajmniej częściowo znajdują się poza granicami nerki. Torbiele proste najczęściej są pojedyncze, ale może być ich kilka. Występują u prawie 30% dorosłych osób i częstość ta rośnie wraz z wiekiem. Mogą się powiększać w miarę upływu czasu.

Torbiele proste najczęściej nie powodują żadnych objawów i są przypadkowo wykrywane podczas badania USG jamy brzusznej. Torbiele proste nerek, które nie powodują dolegliwości, wymagają jedynie obserwacji (USG raz w roku). Torbiele duże lub powodujące dolegliwości wymagają oceny przez urologa, który decyduje o dalszym postępowaniu.

Opisywane nieznaczne zatarcie struktury korowo-rdzeniowej nerek to obraz niecharakterystyczny, nie wskazujący na nic niepokojącego, jednak warto ocenić czynność nerek wykonując badanie ogólne moczu oraz oznaczając stężenie kreatyniny we krwi.

Piśmiennictwo:

Książek A., Rutkowski B. (red.): Nefrologia. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004.
Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Wydanie III. Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.

Data utworzenia: 14.02.2013
Nieznaczne zatarcie struktury korowo-rdzeniowej nerekOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Barbara
   2017-05-18 11:43
   Witam u mojego 12letniego syna na usg wyszło że nerka lewa jest zatarta korowo-rdzeniowa o wym 87x31x21mma nerka prawa jest zdrowa o wym. 89x61x37mm ,kreatynina poniżej normy .Proszę o wyjaśnienie co to znaczyodpowiedz
  • Agata
   2017-03-20 10:14
   Witam stwierdzono u mnie nie wydolnośc nerek w 80%... na opisie z usg mam obie nerki o zata tym rys. Korowo-rdzeniowym. Pr. Nerka o wym 115x50mm, lewa 130x62.. kreatynina 2.95... pytanie czy naprawdę nie ma ratunku powiedziano mi ze jestem juz po chorobie i w przyszłości tylko dializy i przeszczep :( miałam posiew moczu ale nic nie ma żadnej bakterii. Dodam że w tym roku mam 24 lata. Bardzo proszę i pomocodpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aktualności

 • Polscy pacjenci z chorobą Fabry’ego od wielu lat bez leczenia
  Pacjenci z chorobą Fabry’ego, zaliczaną do schorzeń ultrarzadkich, od wielu lat nie mają dostępu do terapii, która pozwala im zachować sprawność, zapobiega poważnym powikłaniom i przedłuża życie – mówili eksperci i pacjenci na spotkaniu prasowym w stolicy.
 • Sytuacja pacjentów z chorobą Fabry’ego
  Z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego 13 czerwca w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej odbyła się debata poświęcona sytuacji osób z chorobą Fabry’ego.
 • Drugie w Polsce jednoczesne przeszczepienie serca i nerki
  Drugie w Polsce jednoczesne przeszczepienie serca i nerki odbyło się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbył się 30 marca. Narządy zostały pobrane od jednego dawcy i wszczepione pacjentowi w odstępie kilku godzin.

Lekarze odpowiadają na pytania